S.S.S.

Kombi Nedir?

Kombi sıcak su ve ısınma gereksinimi karşılamakta olan doğalgaz, elektrik ve su ile çalışmakta olan bir cihazdır.

Kombi Nasıl Bir Cihazdır?

Kombi duvara montajı yapılan, fazla yer kaplamayan, sessiz çalışan, kolay taşınabilen, ebat bakımından büyük olmayan, hafif ve hiçbir cihaza bağlı olmadan çalışan kullanıcısına konfor ve rahatlık yaşattıran bir cihazdır.

Kombi Hangi Malzemelerden Yapılmaktadır?

Kombi; alüminyum, plastik, bakır, DKP sac, Galvanizli çelikten yapılan bir cihazdır.

Kombi Hangi Ekipmanlara Sahiptir?

Kombi öncelikle ısıtma sistemi içinde gerekli olan genleşme tankı, termostat, kontrol panosu, pompa gibi zorunlu sistemlerine aynı zamanda kullanıcı sağlığı açısından emniyet ekipmanlarına sahiptir.

Kombi Kullanmak Neden Avantajlıdır?

Kombi en başta hiçbir cihazın sağlamadığı sıcak su ve ısınma ihtiyacını aynı anda karşılar. Ne kadar yakıt tüketirseniz ödemeniz o kadar olur. Kullanıcılarına yaz ve kış aylarında duş ve mutfakta sıcak su konforu sağlar. Bunun yanı sıra kış aylarında da dairemizde yer alan tüm odalarımızı ısıtmamızda büyük katkısı bulunur. Bu etapta sıcak su için şofben ya da termosifon kullanımına, ısınmak için de farklı ısıtıcılara gereksinim olmaz. Bu nedenle de diğer ısıtma sıcak su cihazlarına nazaran avantajlıdır.

Kombi En Çok Küçük Mekanlar İçin mi Uygundur?

Önceleri yani kombilerin ilk üretildiği tarihlerde küçük mekanlar için daha uygundu diyebiliriz. Fakat teknoloji gelişimi ile birlikte kaskat uygulamalar sayesinde daha büyük mekanları daha iyi ısıtabilme özelliğinde diyebiliriz.

Kombinin Çalışma İlkesi Nedir?

Kombi genelde şofben gibi sıcak su cihazlarının çalışma sistemi ile hemen hemen aynı çalışma sistemine bağlıdır. Şöyle ki; borulardan gelen suyun eşanjör aracılığı ile ısıtılması ilkesi üzerinde çalışma sergilemektedir.

Kombi Güven Sağlar mı?

Özellikle bacalı kombilerde baca çekmemesine ya da atık gazın atılamayarak geri gelmesine, bunun yanı sıra aşırı ısınma durumlarına, alevin sönmesine, donmalara ya da gaz kaçağına karşı gereken önlemler üretim sırasında alınmıştır. Yani TSE standartlarının önerdiği yapılmasını zorunlu tuttuğu her tür önlem alındığı için güvenilirdir diyebiliriz.

Peteklerin bir kısmı ısınmıyor, ne yapmalıyım?

Tesisatın temiz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şayet kirli ise tesisat yıkanmalı ve filtre temizlenmelidir. Radyatörlerin ve tesisatın havası alınmalıdır.

Kombimin su basıncı ne olmalıdır?

1 ile 2 bar arası olmalıdır. Tavsiye edilen basınç 1,5 bardır.

Arka odaların petekleri az ısınıyor, ne yapmalıyım?

Tesisatın temiz olup olmadığı kontrol edildikten ve radyatörlerin havası alındıktan sonra peteklere reglaj ayarı yapılmalıdır. Cihaza yakın olan peteklerin vanaları kısılmalı, cihaza uzak olan peteklerin vanaları ise mesafeye göre daha fazla açılmalıdır.

Kombimin basıncı düşüyor, ne yapmalıyım?

Cihaza uzun süre bakım yapılmamış ise genleşme tankının havası azalmış olabilir veya tesisatta kaçak olabilir. Servis tarafından genleşme tankının havası kontrol edilmelidir. Genleşme tankının basıncı normal değerlere getirilmesine rağmen hala tesisat basıncı düşüyorsa tesisatta kaçak vardır. Bu kaçak, tesisatı yapan firma tarafından tespit edilip giderilmelidir.

Oda termostadı tasarruf sağlar mı?

Oda termostadı tasarruf sağlar. Özellikle ısı kaybı az olan yerlerde oda sıcaklığı çok geç düşeceğinden ve kombi devreye daha az girip çıkacağından tasarruf miktarı yükselir.

İdeal oda sıcaklığı ne olmalıdır?

İdeal oda sıcaklığı 20 °C olmalıdır. Oda sıcaklığının 1 °C düşük tutulması ısıtma masraflarında yaklaşık % 6 tasarruf sağlar.

Kalorifer tesisatındaki su her yıl değiştirilmeli midir?

Kalorifer tesisatındaki su kirli olmadığı ve çamurlaşmadığı sürece değiştirilmemelidir. Her yıl sistemin suyu değiştirildiğinde su ile birlikte sisteme giren oksijen cihazda korozyona neden olur.

Uzun süre cihazımı kullanmadığım zaman ne yapmalıyım?

Cihazın don koruma fonksiyonunu gerçekleştirebilmesi için cihazın elektriği ve gazı açık bırakılmalıdır. Kullanım suyu ve kalorifer düğmesi çevrilerek en sol konuma getirilmelidir.

Mevsimsel değişikliklerde servis çağırmalı mıyım?

Bunun için servis çağırmanıza gerek yoktur.

Sadece sıcak su kullanmak istediğimde ne yapmalıyım?

Cihazın kalorifer ayar düğmesi en sol konuma getirilmeli ve kapatılmalıdır, böylece sadece sıcak su musluğu açıldığında cihaz çalışır.

Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutmalıyım?

Gece ortam sıcaklığı 16-17 C’nin altına düşmeyecek şekilde cihazın kalorifer düğmesi ayarlanmalıdır.

Kombime neden bakım yaptırmalıyım?

Yapılan bakımdan sonra kombinizin randımanı artar, kullanım süresi uzar, doğalgaz tasarrufu sağlar, kombinizin konforlu bir şekilde uzun yıllar boyunca sizlere hizmet etmesini sağlar.

Hangi aralıkla bakım yapılmalıdır?

Kombinize garanti süresi bitiminden sonra (İlk iki yıl bakıma ihtiyaç duyulmaz),yılda bir kez mart ile ağustos ayları arasında bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz

Sosyal Medya Hesaplarımız

WhatsApp'ten Ulaşın!